wtorek, 3 stycznia 2012

DO DZIEŁA!


Fundacja Młodej Kultury Hopsiup Project od kilku lat zajmuje się edukacją przestrzenną, wiedząc, że zapoznawanie dzieci z pojęciami i umiejętnościami dotyczącymi architektury, urbanistyki i życia publicznego daje im wymierne korzyści. Dzięki zabawom i warsztatom dzieci podnoszą poziom logicznego myślenia, inteligencję przestrzenną, kreatywność, a w dalszej perspektywie również poczucie estetyki, zdolność krytycznej oceny rzeczywistości. W projekcie Przedszkole!, postawiliśmy sobie cel wniesienie faktycznego wkładu w kształt budownictwa użyteczności publicznej dedykowanego Dzieciom, wzorując się na dobrych praktykach skandynawskich. W oczywisty sposób wyszliśmy z procesem projektowania budynku przedszkola od konsultacji – z głównymi użytkownikami – Dziećmi i wychowawcami. Warsztaty w przedszkolu integracyjnym nr. 247 na warszawskim Żoliborzu pokazały nam, w jaki sposób Dzieci odbierają przestrzeń budynku, co w nim jest dla nich atrakcyjne, co przeszkadza i czego brak. 


Przedszkolaki definiują przedszkole głównie przez pryzmat jego funkcji, bo przedszkole to "miejsce w którym się bawi", lub " w którym, spędzamy czas, kiedy rodzice są w pracy". Wypowiedzi na temat idealnego przedszkola krążyły wokół marzeń i fantazji o "przedszkolu z czekolady", "późniejszym wstawaniu do przedszkola", ale też ujawniły najważniejsze potrzeby: jedzenia, odpoczynku i biegania!
Dzieci w przedszkolu lubią wyzwania - ciemny korytarz, zakamarki, piwnice, schody, zjeżdżalnie - to coś, co w wiadomy sposób pozwala mierzyć się ze strachem, rozwijać sprawność fizyczną i świat wyobraźni. 


Tak zdefiniowaną jakość przedszkola idealnego interpretowali studenci architektury pod kierownictwem polsko-duńskiego architekta Jakuba Lewkowicza, przy udziale merytorycznym firmy Rockwool, i stworzyli dwie koncepcje architektoniczne oparte na rozwiązaniach energooszczędnych i z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Projekt ma swoją zasadniczą zaletę - był projektowany na faktycznej działce, przeznaczonej w Planie Zagospodarowania Dzielnicy Żoliborz pod budowę przedszkola dla nowobudowanej części Żoliborza Przemysłowego. Wraz z architektami z pracowni „Le 2 Workshop”, dopracowali detale architektoniczne skupiając się na aspekcie punktu odniesienia, jaki przybierają Dzieci w ich postrzeganiu. Podsumowaniem projektu była wystawa w Forcie Sokolnickiego. Największe wyzwanie projekt - Przedszkole! stawia jednak przed urzędnikami, decydującymi o kształcie nowej części Żoliborza. Trudno odmówić projektowi, który powstał dzięki przedszkolakom, wychowawcom i architektom zalet. Został przecież stworzony z myślą o tym, by swą architekturą przyciągał, wspierał
rozwój, zachwycał, ułatwiał użytkownikom wchodzenie w system edukacji.

Kuratorki projektu Przedszkole!
Kasia Domagalska
Joanna Krupa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz